| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 75% |
| Connection | Bluetooth, USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
| Key Profile | Low Profile |
Comment
- October 29, 2024 Release
- It is positioned as the successor to the previously released K3 Muji and differs from K3 Max/K3 Pro.
- Compared to the conventional K3, the keymap can be changed due to QMK support.
- Additional acoustic foam and BT5.2 and shine-through keycaps are also included.
- Prices as low as $84.00 for the white backlit model, $94.00 for the RGB backlit model, and $104.00 for the RGB backlit (hot-swappable) model
- The definitive 75% layout keyboard for the world’s great need
- The two wireless connection methods are Bluetooth 5.2, and there is no 2.4 GHz band connection, which the K3 Max has.
- Acoustic forms are fewer in number than K3Max
- The wired connection method is USB Type-C as before.
- Hot-swappable on some models
- Gateron LP 2.0 is used.
- Click here to purchase ▷▷▷.
Difference between Keychron K3 Version3 and K3 Max
| K3 Max | K3 Version.3 | K3 | |
|---|---|---|---|
| Connection method | USB Type-C 2.4GHz Bluetooth 5.1 | USB Type-C Bluetooth 5.2 | USB Type-C Bluetooth 5.1 |
| Polling rate (wireless connection) | 1000Hz (2.4GHz) 90Hz (BT) | 90Hz (BT) | 90Hz (BT) |
| QMK/VIA compatible | Support (Keychron Lancher) | Support (Keychron Lancher) | incompatible |
| key switch | Gateron Low Profile only | Gateron Low Profile only | Gateron Low Profile or Keychron Optical |
| Sound-absorbing foam | Mounted (4 layers) | Mounted (2 layers) | not equipped (with) |
| hot swap | Optionally available | Optionally available | Optionally available |
| keycap | LSA Double-shot PBT | LSA Shine-through ABS | Shine-through ABS |
Where to Buy
- Keychron.com|Official website with the entire product lineup
- Keychron on Amazon Official|Amazon Japan’s official store
- Keychron (Rakuten Ichiba)
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Number of Keys | 84 (75%) |
|---|---|
| Switches | Keychron low-profile mechanical |
| Switch Face | North-facing |
| Number of Multimedia Keys | 12 |
| Frame Material | ABS+Aluminum frame |
| Keycap Material | Shine-through ABS |
| Layout | ANSI |
| Polling Rate (Wired Mode) | 1000Hz |
| Polling Rate (Wireless Mode) | 90Hz |
| N-Key Rollover (NKRO) | Yes for both wireless and wired modes |
| Backlit | 22 types of RGB backlight options plus endless possibilities |
| Battery | 1550 mAh rechargeable li-polymer battery |
| BT Working Time (Backlit off) | Up to 124 hours (Lab test results may vary by actual use) |
| BT Working Time (RGB) | Up to 82 hours (Lowest brightness) |
| Connection | Bluetooth and Type-C cable |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth Device Name | Keychron K3 Version 3 |
| Compatible System | macOS/Windows/Linux |
| Dimension | 306 x 116 mm (12.04 x 4.56″) |
| Weight | 540 g / 1.19 lbs |
| Height without keycap (front) | 9 mm (0.35″) |
| Height without keycap (rear) | 14 mm (0.55″) |
| Height incl. keycap (front) | 19 mm (0.75″) |
| Height incl. keycap (rear) | 23 mm (0.91″) |
| Typing Angle | 2.5º, 4.2º and 6.5º |
| MCU | Low-power ARM Cortex-M3 32-bit WB32F3G71RCT6 (256KB Flash) |
| Operating Environment | -10 to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-k3-qmk-wireless-mechanical-keyboard-version-3
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Atelier Magnus “Slate Zero” group buy now open at Yushakobo. HHKB-like 60% keyboard now available through a domestic channelOn May 13, 2026, Yushakobo announced on its official X account that it has op... -
Keyreative Restocks KAT Retrobytes: Retro Computer-Inspired KAT KeycapsOn May 8, 2026, Keyreative announced the restock of the "KAT Retrobytes Keyca... -
NuPhy launches its new keycap set “Alchemical Manuscripts”. A Berry Profile low-profile set made by KeyTok.On May 7, 2026, NuPhy released its new keycap set "Alchemical Manuscripts." h...
Selectable axis types
The two axes that can be selected are the Gateron LP2.0 red and brown axes.
Some models support hot-swapping.
Gateron Low-profile Switches 2.0 (Gateron Official)
| Switch | Red | Brown | Blue | Banana |
|---|---|---|---|---|
| Picture. | ![]() | ![]() | ![]() | |
| Feel | Linear | Tactile | Clicky. | Tactile |
| Color | Red | Brown | Blue | Yellow |
| Lubed. | Pre-Lubed | Pre-Lubed | Pre-Lubed | Pre-Lubed |
| Pressure | 50gf | 55gf | 65gf | 60gf |
| Operating force | 50±15gf | 55±15gf | 65±15gf | 60±15gf |
| End force | 60±5gf | 60±5gf | 70±5gf | unknown |
| Spring | 13.5mm | 13.5mm | 11.5mm | unknown |
| Pre-Travel | 1.7±0.4mm | 1.7±0.4mm | 1.7±0.4mm | 1.7±0.4mm |
| Total Travel | 3.2±0.2mm | 3.2±0.2mm | 3.2±0.2mm | 3.2±0.2mm |




