| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 96%Full |
| Connection | Bluetooth, USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
Comment
- Launched on December 28, 2023
- Full aluminum-body mechanical keyboard with 96% layout and support for wireless connectivity
- Differences from Q5 Pro include an increased polling rate of 1000 Hz in the 2.4 GHz band and upgraded sound-absorbing materials.
- Available colors are carbon black and shell white.
- Three types of keyswitches can be selected: Gateron Jupiter Red/Brown/Banana.
- Supports QMK/VIA and allows keymap changes
- Click here to purchase
Where to Buy
- Keychron.com|Official website with the entire product lineup
- Keychron on Amazon Official|Amazon Japan’s official store
- Keychron (Rakuten Ichiba)
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Width | 145 mm |
| Length | 408 mm |
| Front Height | 22.6 mm (without keycaps) |
| Back Height | 35.8 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.4 mm |
| Angle | 5.2° |
| Weight | 2215 g ± 10 g (Fully Assembled version) |
| Body Material | aluminum (Aluminum) |
| Plate Material | PC |
| Keycap. | KSA double-shot PBT keycaps, not shine-through (Fully assembled version) |
| Switch | Keychron K Pro (Fully Assembled version) |
| Stabilizer | Screw-in PCB stabilizer |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Hot-swappable | Yes. Compatible with most of the 3 pin & 5 pin MX mechanical switches such as Gateron, Cherry MX and Kailh, etc. |
| MCU | ARM Cortex-M4 32-bit STM32F402 (256KB Flash) |
| Polling Rate | 1000 Hz (wired /2.4GHz) / 90 Hz (wireless) |
| N-Key Rollover (NKRO) | Yes for both wireless and wired modes |
| Operating Environment | -10 to 50°C |
| Battery | 4000 mAh Rechargeable li-polymer battery |
| BT Working Time (Backlit off) | Up to 180 hours (Lab test results may vary by actual use) |
| BT Working Time (RGB) | Up to 100 hours (Lowest brightness) |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Compatible System | macOS/Windows/Linux |
| Connectivity | Bluetooth / Type-C wired /2.4GHz |
| Bluetooth Device Name | Keychron Q5 Max |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-q5-max-qmk-via-wireless-custom-mechanical-keyboard
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Atelier Magnus “Slate Zero” group buy now open at Yushakobo. HHKB-like 60% keyboard now available through a domestic channelOn May 13, 2026, Yushakobo announced on its official X account that it has op... -
Keyreative Restocks KAT Retrobytes: Retro Computer-Inspired KAT KeycapsOn May 8, 2026, Keyreative announced the restock of the "KAT Retrobytes Keyca... -
NuPhy launches its new keycap set “Alchemical Manuscripts”. A Berry Profile low-profile set made by KeyTok.On May 7, 2026, NuPhy released its new keycap set "Alchemical Manuscripts." h...
Selectable axis types
Red, brown, and banana axes are selectable.
Gateron Jupiter mechanical switches
| Red Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±15gf | 55±15gf | 59±10gf |
| Movement to operation | 2±0.6mm | 2±0.6mm | 2±0.6mm |
| keystroke | 4mm max | 4mm max | 3.4mm max |
| reaction | linear | tactile | early bump tactile |
| pre-lubrication | ○ | ○ | ○ |
| sound | quiet | gentle | gentle |



