| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 100%Full |
| Connection | Bluetooth, USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
Comment
- July 18, 2023 Release
- Keychron Q6 wireless-ready model
- To be announced on July 15, 2023 on the official Twitter account
- 100% layout, CNC aluminum alloy, with KSA key caps
- Full Assembly Kit: $210.00
- Barebone kit: $190.00
- Available in carbon black, silver gray, and shell white
- Click here to purchase
Where to Buy
- Keychron.com|Official website with the entire product lineup
- Keychron on Amazon Official|Amazon Japan’s official store
- Keychron (Rakuten Ichiba)
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
Width | 137 mm |
| Length | 446 mm |
| Front Height | 20.1 mm (without keycaps) |
| Back Height | 32.6 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.7 mm |
| Angle | 5.2° |
| Weight | 2160 ± 10 g (Fully Assembled version) |
| Body Material | Full CNC machined aluminum |
| Plate Material | PC |
| Keycap. | KSA double-shot PBT keycaps, not shine-through (Fully assembled version) |
| Switch | Keychron K Pro (Fully Assembled version) |
| Stabilizer | Screw-in PCB stabilizer |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Hot-swappable | Yes. Compatible with most of the 3 pin & 5 pin MX mechanical switches such as Gateron, Cherry MX and Kailh, etc. |
| MCU | Ultra-low-power ARM Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Polling Rate | 1000 Hz (wired) / 90 Hz (wireless) |
| N-Key Rollover (NKRO) | Yes for both wireless and wired modes |
| Operating Environment | -10 to 50°C |
| Battery | 4000 mAh Rechargeable li-polymer battery |
| BT Working Time (Backlit off) | Up to 300 hours (Lab test results may vary by actual use) |
| BT Working Time (RGB) | Up to 100 hours (Lowest brightness) |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Compatible System | macOS/Windows/Linux |
| Connectivity | Bluetooth / Type-C wired |
| Bluetooth Device Name | Keychron Q6 Pro |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-q6-pro-qmk-via-wireless-custom-mechanical-keyboard
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Cornix LP 4th round pre-orders sold out the same day. Will the next focus be on the limited edition Green?On May 2, 2026, Jezail Funder Japan launched the 4th round of pre-orders for ... -
Yushakobo starts selling extra stock of Niuniu’s “HX40,” a 40% keyboard reminiscent of the HC-20On May 1, 2026, Yushakobo began selling extra stock of Niuniu’s 40% keyboard ... -
Wired In Releases Production Photos of Abstract Minimal Keycaps; Additional Reservation Slots Added Following Successful ManufacturingOn May 7, 2026, Wired In Inc. released photos of the actual manufactured keyc...
Selectable axis types
The axes available for selection are Keychron KPro’s Red/Brown/Bananan.
Keychron K Pro mechanical switches
| Red Switches | Blue Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±10gf | 60±10gf | 50±10gf | 57±8gf |
| Movement to operation | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2.2±0.4mm |
| keystroke | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 3.3±0.2mm |
| reaction | linear | clicky | tactile | early bump tactile |
| sound | quiet | clicky | gentle | gentle |


