| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 40% |
| Connection | USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
Comment
- June 27, 2023 Release
- Derivative model of Keychron Q9
- Compared to the regular Q9, the bottom row has a different key layout, with a split space bar being the most distinctive feature.
- The key on the left side of the bottom space bar has been changed from 3 keys to 4 keys.
- Prices start at $159.00 for the barebone version and $179.00 for the fully assembled version, $10 more than the previous model.
Where to Buy
- Keychron.com|Official website with the entire product lineup
- Keychron on Amazon Official|Amazon Japan’s official store
- Keychron (Rakuten Ichiba)

Where to Buy
- Keychron.jp
- Keychron.com|If you cannot find the product on the Japanese site, click here.
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Width | 94.1 mm |
|---|---|
| Length | 326 mm |
| Front Height | 19.6 mm (without keycaps) |
| Back Height | 30.7 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.5 mm |
| Angle | 5.2° |
| Weight | 1050 g ± 10 g (Fully Assembled Version) |
| Body Material | Full CNC machined aluminum |
| Plate Material | Steel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Keycaps (Fully Assembled Version) | Double-shot PBT keycaps, not shine-through, OSA Profile (OEM height, SA shape) |
|---|---|
| MCU | Ultra-low-power Arm Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Switches | Gateron G Pro (Q9 Fully Assembled Version) or Keychron K Pro (Q9 Plus Fully Assembled Version) |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Switch Support | Hot-swappable (5 pin & 3 pin) |
| Stabs. | Screw-in PCB stabs |
| Connectivity | Type-C |
| Cable | Type-C cable + Type-A to Type-C adapter |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-q9-qmk-custom-mechanical-keyboard
Selectable axis types
There are three types of keyswitches to choose from: Keychron K Pro Red/Brown/Banana.
Keychron K Pro mechanical switches
| Red Switches | Blue Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±10gf | 60±10gf | 50±10gf | 57±8gf |
| Movement to operation | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2.2±0.4mm |
| keystroke | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 3.3±0.2mm |
| reaction | linear | clicky | tactile | early bump tactile |
| sound | quiet | clicky | gentle | gentle |


