| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | JIS, US |
| Size | 75% |
| Connection | USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
Where to Buy
Keychron V1 is available for sale in Japan from February 13, 2023 and can be purchased on various sales sites.
- Keychron.jp
- Keychron.com|If you cannot find the product on the Japanese site, click here.

Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Width | 148.7 mm |
|---|---|
| Length | 328.5 mm |
| Front Height | 17.9 mm (without keycaps) |
| Back Height | 25.8 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.4 mm |
| Angle | 3.5° / 8.5° / 11 |
| Weight | 970 g ± 10 g (Fully Assembled Version) |
| Body Material | Solid ABS Plastic |
| Plate Material | Steel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Mount Style | Tray Mount Design |
| Keycaps (Fully Assembled Version) | Double-shot PBT keycaps, not shine-through, OSA Profile (OEM height, SA shape) |
|---|---|
| MCU | Ultra-low-power Arm Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Switches | Keychron K Pro (Fully Assembled Version) |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Switch Support | Hot-swappable (5 pin & 3 pin) |
| Stabs. | Screw-in PCB stabs |
| Connectivity | Type-C |
| Cable | Type-C cable + Type-A to Type-C adapter |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/collections/custom-keyboards/products/keychron-v1-qmk-via-custom-mechanical-keyboard
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Fumo Shop rolls out Binepad “BNK-16” in Japan|A high-function macro pad with a CNC aluminum caseA lot of people have probably been importing it for personal use, but it’s fi... -
“Tools Built to Last” and “Experiences That Make You Want More”—How Has Keyboard Sales in Japan Changed?This is a column. On April 22, 2026, Diatec Corporation, a long-established k... -
Diatec shuts down: What FILCO / Majestouch left behind in Japan’s mechanical keyboard sceneOn April 22, 2026, Diatec Corporation—known for FILCO-brand keyboards—announc...
Selectable axis types
Keychron K Pro mechanical switches
| Red Switches | Blue Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±10gf | 60±10gf | 50±10gf | 57±8gf |
| Movement to operation | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2.2±0.4mm |
| keystroke | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 3.3±0.2mm |
| reaction | linear | clicky | tactile | early bump tactile |
| sound | quiet | clicky | gentle | gentle |

