このキーボードの概要
| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 80%TKL |
| Connection | USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
あわせて読みたい


Keychron Q3から新色「レッド」「シャンパンゴールド」が登場
2023年3月2日、Keychronは公式ツイッターを更新し、Keychron Q3のスペシャルエディションとして、新色「レッド」「シャンパンゴールド」を追加したことを発表しました。…
Where to Buy
- Keychron.jp
- Keychron.com|If you cannot find the product on the Japanese site, click here.
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Width | 137 mm |
|---|---|
| Length | 365.1 mm |
| Front Height | 19.7 mm (without keycaps) |
| Back Height | 32.6 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.4 mm |
| Angle | 5.2° |
| Weight | 2000 g ± 10 g (Fully Assembled Version) |
| Body Material | Full CNC machined aluminum |
| Plate Material | Steel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Keycaps (Fully Assembled Version) | Double-shot PBT keycaps, not shine-through, OSA Profile (OEM height, SA shape) |
|---|---|
| MCU | Ultra-low-power Arm Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Switches | Gateron G Pro (Fully Assembled Version) |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Switch Support | Hot-swappable (5 pin & 3 pin) |
| Stabs. | Screw-in PCB stabs |
| Connectivity | Type-C |
| Cable | Type-C cable + Type-A to Type-C adapter |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-q3-qmk-custom-mechanical-keyboard
タップできる目次
Selectable axis types
carbon black
- Gateron Baby Kangaroo
- Kailth Box Cream
- Keychron K Pro Yellow
transparent black
Red/Champagne Gold
- Keychron K Pro Banana
- Keychron K Pro Mint

