このキーボードの概要
| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | ISO |
| Size | 80%TKL |
| Connection | USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
Where to Buy
- Keychron.jp
- Keychron.com|If you cannot find the product on the Japanese site, click here.
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Width | 137 mm |
| Length | 365.1 mm |
| Front Height | 19.7 mm (without keycaps) |
| Back Height | 32.6 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.4 mm |
| Angle | 5.2° |
| Weight | 2000 g ± 10 g (Fully Assembled Version) |
| Body Material | ABS Plastic |
| Plate Material | Steel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Mount Style | Tray Mount Design |
| Keycaps (Fully Assembled Version) | OSA Profile ABS backlight shine-through keycaps |
| MCU | Ultra-low-power ARM Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Switches | Keychron K Pro (Fully Assembled Version) |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Switch Support | Hot-swappable (5 pin & 3 pin) |
| Stabs. | Screw-in PCB stabs |
| Connectivity | Type-C |
| Cable | Type-C cable + Type-A to Type-C adapter |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-q3-qmk-custom-mechanical-keyboard-iso-layout-collection
タップできる目次
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Cornix LP 4th round pre-orders sold out the same day. Will the next focus be on the limited edition Green?On May 2, 2026, Jezail Funder Japan launched the 4th round of pre-orders for ... -
Yushakobo starts selling extra stock of Niuniu’s “HX40,” a 40% keyboard reminiscent of the HC-20On May 1, 2026, Yushakobo began selling extra stock of Niuniu’s 40% keyboard ... -
Wired In Releases Production Photos of Abstract Minimal Keycaps; Additional Reservation Slots Added Following Successful ManufacturingOn May 7, 2026, Wired In Inc. released photos of the actual manufactured keyc...
Selectable axis types
Gateron G Pro mechanical switches
| Red Switches | Brown Switches | |
| pressing pressure | 45±15gf | 55±15gf |
| Movement to operation | 2±0.6mm | 2±0.6mm |
| keystroke | 4±0.6mm | 4±0.6mm |
| reaction | linear | tactile |
| sound | quiet | gentle |
| sample |

