| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 60% |
| Connection | Bluetooth, USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
- New Keychron Q4 model with wireless connectivity
- The evolution from the existing Q4 is that the keycap shape has changed from OSA to KSA, in addition to enabling BT connection.
- Prices on the official website are $174.00 for the barebone and $194.00 for the full kit.
- At the time of writing, the product is not available at authorized dealers in Japan and is not yet certified for technical qualification.
- To purchase, please click here.

Where to Buy
- Keychron.com|Official website with the entire product lineup
- Keychron on Amazon Official|Amazon Japan’s official store
- Keychron (Rakuten Ichiba)
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Width | 121 mm |
| Length | 303.07 mm |
| Front Height | 21 mm (without keycaps) |
| Back Height | 34.78 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.7 mm |
| Angle | 6.59°. |
| Weight | 1351 ± 10 g (Fully Assembled version) |
| Body Material | Full CNC machined aluminum |
| Plate Material | PC |
| Keycap. | KSA double-shot PBT keycaps, not shine-through (Fully assembled version) |
| Switch | Keychron K Pro (Fully Assembled version) |
| Stabilizer | Screw-in PCB stabilizer |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Hot-swappable | Yes. Compatible with most of the 3 pin & 5 pin MX mechanical switches such as Gateron, Cherry MX and Kailh, etc. |
| MCU | Ultra-low-power ARM Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Polling Rate | 1000 Hz (wired) / 90 Hz (wireless) |
| N-Key Rollover (NKRO) | Yes for both wireless and wired modes |
| Operating Environment | -10 to 50°C |
| Battery | 4000 mAh Rechargeable li-polymer battery |
| BT Working Time (Backlit off) | Up to 300 hours (Lab test results may vary by actual use) |
| BT Working Time (RGB) | Up to 100 hours (Lowest brightness) |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Compatible System | macOS/Windows/Linux |
| Connectivity | Bluetooth / Type-C wired |
| Bluetooth Device Name | Keychron Q4 Pro |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-q4-pro-qmk-via-wireless-custom-mechanical-keyboard
Selectable axis types
*Only red, brown, and banana axes can be selected. Blue axis cannot be selected.
Keychron K Pro mechanical switches
| Red Switches | Blue Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±10gf | 60±10gf | 50±10gf | 57±8gf |
| Movement to operation | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2.2±0.4mm |
| keystroke | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 3.3±0.2mm |
| reaction | linear | clicky | tactile | early bump tactile |
| sound | quiet | clicky | gentle | gentle |

