このキーボードの概要
| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | JIS, US |
| Size | 80%TKL |
| Connection | USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
- Launch on October 11, 2022
- Price: $89 (full version) / $69 (barebone version)
- Retail price in Japan is about 17,930 yen (tax included)
- The product is sold by Kopec Japan, an authorized distributor in Japan, and can be purchased at various online stores.
[あす楽対応] Keychron V3 QMK フロステッドブラック(半透明) Mac日本語配列 有線 テンキーレス ホットスワップ Keychron K Pro 赤軸 91キー RGBライト カスタムメカニカルキーボード ノブバージョン # V3-C1-JIS キークロン (キーボード) 【国内正規品】 [PSR]
あわせて読みたい


スーパーコペックにいつの間にかKeychron V3/V6がラインナップされている|共に日本語配列あり
Keychron K9 Proの発売に伴って、いつものようにスーパーコペックの公式サイトを見ていると…なんとKeychron V3/V6がラインナップしていました。 しかも、英数配列以外に…
Where to Buy
- Keychron.jp
- Keychron.com|If you cannot find the product on the Japanese site, click here.
- Super Kopec|Authorized Distributor in Japan
- Rakuten Market
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
Width | 140.56 mm |
| Length | 366.70 mm |
| Front Height | 19.44 mm (without keycaps) |
| Back Height | 26.83 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.4 mm |
| Angle | 3.5° / 8.5° / 11 |
| Weight | 1120 ± 10 g (Fully Assembled Version) |
| Body Material | ABS Plastic |
| Plate Material | Steel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Mount Style | Tray Mount Design |
Keycaps (Fully Assembled Version) | Double-shot PBT keycaps, not shine-through, OSA Profile (OEM height, SA shape) |
| MCU | Ultra-low-power ARM Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Switches | Keychron K Pro (Fully Assembled Version) |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Switch Support | Hot-swappable (5 pin & 3 pin) |
| Stabs. | Screw-in PCB stabs |
| Connectivity | Type-C |
| Cable | Type-C cable + Type-A to Type-C adapter |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-v3-qmk-custom-mechanical-keyboard
タップできる目次
Selectable axis types
Keychron K Pro mechanical switches
| Red Switches | Blue Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±10gf | 60±10gf | 50±10gf | 57±8gf |
| Movement to operation | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2.2±0.4mm |
| keystroke | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 3.3±0.2mm |
| reaction | linear | clicky | tactile | early bump tactile |
| sound | quiet | clicky | gentle | gentle |

