| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 96%Full |
| Connection | Bluetooth, USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
| Key Profile | Low Profile |
Comment
- September 20, 2023 Release
- Supports wired/wireless connection (wireless function is not available in Japan due to lack of technical qualification at the time of release)
- Keycaps are double-shot.
- Priced at $99.00 for the white backlit model and $109.00 for the RGB backlit model
- Compatible with QMK/VIA
- Hot-swappable
- Equipped with Gateron Low Profile 2.0
Where to Buy
- Keychron.com|Official website with the entire product lineup
- Keychron on Amazon Official|Amazon Japan’s official store
- Keychron (Rakuten Ichiba)
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Number of Keys | 103 (96%) |
| Switches | Gateron low-profile mechanical |
| Switch Face | North-facing |
| Number of Multimedia Keys | 12 |
| Frame Material | ABS+Aluminum frame |
| Keycap Material | Low-profile double-shot PBT |
| Layout | ANSI |
| Polling Rate (Wired Mode) | 1000Hz |
| Polling Rate (Wireless Mode) | 90Hz |
| N-Key Rollover (NKRO) | Yes for both wireless and wired modes |
| Backlit | 22 types of RGB backlight options plus endless possibilities |
| Battery | 2000 mAh rechargeable li-polymer battery |
| BT Working Time (Backlit off) | Up to 167 hours (Lab test results may vary by actual use) |
| BT Working Time (RGB) | Up to 87 hours (Lowest brightness) |
| Connection | Bluetooth and Type-C cable |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth Device Name | Keychron K17 Pro |
| Compatible System | macOS/Windows/Linux |
| Dimension | 387.2 mm x 120.4 mm (15.24 x 4.74″) |
| Weight | 679g / 1.50 lbs |
| Height without keycap (front) | 8.27 mm (0.33″) |
| Height without keycap (rear) | 13.37 mm (0.53″) |
| Height incl. keycap (front) | 19 mm (0.75″) |
| Height incl. keycap (rear) | 29.5 mm (1.16″) |
| Typing Angle | 2.48º, 3.94º and 6.30º |
| MCU | Ultra-low-power ARM Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Operating Environment | -10 to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-k17-pro-alice-layout-qmk-via-wireless-custom-mechanical-keyboard
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Atelier Magnus “Slate Zero” group buy now open at Yushakobo. HHKB-like 60% keyboard now available through a domestic channelOn May 13, 2026, Yushakobo announced on its official X account that it has op... -
Keyreative Restocks KAT Retrobytes: Retro Computer-Inspired KAT KeycapsOn May 8, 2026, Keyreative announced the restock of the "KAT Retrobytes Keyca... -
NuPhy launches its new keycap set “Alchemical Manuscripts”. A Berry Profile low-profile set made by KeyTok.On May 7, 2026, NuPhy released its new keycap set "Alchemical Manuscripts." h...
Selectable axis types
The axes that can be selected are Gateron Low Profile 2.0 red, brown, and blue axes.
Gateron Low-profile Switches 2.0 (Gateron Official)
| Switch | Red | Brown | Blue | Banana |
|---|---|---|---|---|
| Picture. | ![]() | ![]() | ![]() | |
| Feel | Linear | Tactile | Clicky. | Tactile |
| Color | Red | Brown | Blue | Yellow |
| Lubed. | Pre-Lubed | Pre-Lubed | Pre-Lubed | Pre-Lubed |
| Pressure | 50gf | 55gf | 65gf | 60gf |
| Operating force | 50±15gf | 55±15gf | 65±15gf | 60±15gf |
| End force | 60±5gf | 60±5gf | 70±5gf | unknown |
| Spring | 13.5mm | 13.5mm | 11.5mm | unknown |
| Pre-Travel | 1.7±0.4mm | 1.7±0.4mm | 1.7±0.4mm | 1.7±0.4mm |
| Total Travel | 3.2±0.2mm | 3.2±0.2mm | 3.2±0.2mm | 3.2±0.2mm |




