| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 75% |
| Connection | USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
Comment
- Release date: January 5, 2023
- Price: $84 for the barebone version and $104 for the fully assembled version.
- 75% Alice array model from the reasonably priced V Series from Keychron.com
- The Q8 is a very distinctive model that is gaining popularity, and with the Q10 following in its footsteps, will the V10 be popular as well, coupled with its reasonable price?
For more information: Keychron V10 (official website ) / User Guide (official website )
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
Keychron V10 仕様詳細
| Width | 141.3 mm |
| Length | 386.7 mm |
| Front Height | 18.7 mm (without keycaps) |
| Back Height | 27.2 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 3 mm |
| Angle | 3.5° / 6.7° / 9.3 |
| Weight | 1230 ± 10 g (Fully Assembled Version) |
| Body Material | ABS Plastic |
| Plate Material | Steel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Mount Style | Tray Mount Design |
| Keycaps (Fully Assembled Version) | Double-shot PBT keycaps, not shine-through, OSA Profile (OEM height, SA shape) |
| MCU | Ultra-low-power ARM Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Switches | Keychron K Pro (Fully Assembled Version) |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Switch Support | Hot-swappable (5 pin & 3 pin) |
| Stabs. | Screw-in PCB stabs |
| Connectivity | Type-C |
| Cable | Type-C cable + Type-A to Type-C adapter |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-v10-alice-layout-qmk-custom-mechanical-keyboard
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Atelier Magnus “Slate Zero” group buy now open at Yushakobo. HHKB-like 60% keyboard now available through a domestic channelOn May 13, 2026, Yushakobo announced on its official X account that it has op... -
Keyreative Restocks KAT Retrobytes: Retro Computer-Inspired KAT KeycapsOn May 8, 2026, Keyreative announced the restock of the "KAT Retrobytes Keyca... -
NuPhy launches its new keycap set “Alchemical Manuscripts”. A Berry Profile low-profile set made by KeyTok.On May 7, 2026, NuPhy released its new keycap set "Alchemical Manuscripts." h...
Selectable axis types
Keychron K Pro mechanical switches
| Red Switches | Blue Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±10gf | 60±10gf | 50±10gf | 57±8gf |
| Movement to operation | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2.2±0.4mm |
| keystroke | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 3.3±0.2mm |
| reaction | linear | clicky | tactile | early bump tactile |
| sound | quiet | clicky | gentle | gentle |
The blue axis is not available for Keychron V10.

