| Brand | Lofree |
| Layout | US |
| Size | 75% |
| Connection | Bluetooth, USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
| Key Profile | Low Profile |
Comment
- Crowdfunding starts in Japan in early September 2023
- Very popular product backed by a large number of backers in crowdfunding outside of Japan.
- Wireless connection available in Japan with technical certification
- Very good key feel despite ultra-thin and lightweight
- Unlike low-profile mechanical keyboards, it is comfortable to type on.
- Stylish looking
- There are also ” Lofree FLOW 100-Keys ” with a numeric keypad.
- Click here for more details




Discount Code: ryo10 ryo10
to save 10% off your purchase.
\ Japan, this way/
Products only available through Lofree Official
(Coupon code supported)
仕様詳細
| Number of keys | 84 |
| key type | Low Profile Mechanical Keys |
| Battery life | Approx. 3 months |
| weight | Approx. 568g |
| Supported OS | Windows/Mac/iOS/Android |
| Charging time | Approx. 3 hours |
| Continuous usable time | Approx. 40 hours |
| Bluetooth Name | Flow84-LP |
| Operating distance | Approx. 10m |
| Size | Approx. 306x123x22mm |
Information from: KickStarter / Lofree / Lofree Flow /GREEN FUNDING
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
Cornix LP 4th round pre-orders sold out the same day. Will the next focus be on the limited edition Green?On May 2, 2026, Jezail Funder Japan launched the 4th round of pre-orders for ... -
Yushakobo starts selling extra stock of Niuniu’s “HX40,” a 40% keyboard reminiscent of the HC-20On May 1, 2026, Yushakobo began selling extra stock of Niuniu’s 40% keyboard ... -
Wired In Releases Production Photos of Abstract Minimal Keycaps; Additional Reservation Slots Added Following Successful ManufacturingOn May 7, 2026, Wired In Inc. released photos of the actual manufactured keyc...
Selectable axis types
There are three types of axes to choose from: Kailh POM GHOST/PHANTOM/WIZARD.






