| Brand | Keychron®︎ |
| Layout | US |
| Size | 100%Full |
| Connection | USB |
| Hot-Swap | hotswap-available |
Comment
- November 16, 2022, pre-sale begins.
- Price: $89 (full version)~/$69 (barebone version)
- Price in Japan: 19,360 yen (tax included)
- Easily available through authorized domestic distributors
Where to Buy
- Keychron.jp
- Keychron.com|If you cannot find the product on the Japanese site, click here.
- Super Kopec|Authorized Distributor in Japan
- Rakuten Market
Types of Keychron and how to choose ▷▷▷
仕様詳細
| Width | 140.55 mm |
| Length | 447.85 mm |
| Front Height | 19.44 mm (without keycaps) |
| Back Height | 26.83 mm (without keycaps) |
| Feet Height | 2.4 mm |
| Angle | 3.5° / 7.05° / 9.52 |
| Weight | 1350 ± 10 g (Fully Assembled Version) |
| Body Material | ABS Plastic |
| Plate Material | Steel |
| Polling Rate | 1000 Hz |
| Mount Style | Tray Mount Design |
| Keycaps (Fully Assembled Version) | Double-shot PBT keycaps, not shine-through, OSA Profile (OEM height, SA shape) |
| MCU | Ultra-low-power ARM Cortex-M4 32-bit STM32L432 (128KB Flash) |
| Switches | Keychron K Pro (Fully Assembled Version) |
| Backlight | South-facing RGB LED |
| Switch Support | Hot-swappable (5 pin & 3 pin) |
| Stabs. | Screw-in PCB stabs |
| Connectivity | Type-C |
| Cable | Type-C cable + Type-A to Type-C adapter |
| Operating Environment | -10°C to 50°C |
Information reference: https: //www.keychron.com/products/keychron-v6-qmk-custom-mechanical-keyboard
Click here for a list of coupon codes ▷▷▷
Recommended
New Arrivals
-
A teaser for a split keyboard from Keychron × GIZMART is here. A 40% layout with a trackball?On May 30, 2026, Gizmodo Japan updated its official X account and posted a te... -
Keychron and GIZMART Become Strategic Partners | New Trackball “T1 HE” and Split Keyboard AnnouncedFeatured image: https://www.mediagene.co.jp/2026/05/19840.html On May 28, 202... -
NocFree posts real-life images of the “NocFree &”. The Tenting, Charge & Stand Kit looks beautiful.On May 28, 2026, NocFree updated its official X account, posting new images o...
Selectable axis types
Keychron K Pro mechanical switches
| Red Switches | Blue Switches | Brown Switches | Banana | |
| pressing pressure | 45±10gf | 60±10gf | 50±10gf | 57±8gf |
| Movement to operation | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2±0.4mm | 2.2±0.4mm |
| keystroke | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 4±0.4mm | 3.3±0.2mm |
| reaction | linear | clicky | tactile | early bump tactile |
| sound | quiet | clicky | gentle | gentle |

